Systemy zamknięć ogniowych mają za zadanie ograniczenie rozprzestrzeniania się pożaru w obiekcie, poprzez odseparowanie od siebie poszczególnych stref budynku, zwanych strefami pożarowymi. Na co dzień system utrzymuje skrzydła drzwi i bramy przeciwpożarowe w pozycji otwartej. Służą temu elektrotrzymacze (zwane też trzymaczami elektromagnetycznymi). Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwa jest swobodna komunikacja ludzi oraz płynny transport towarów w obiekcie.
W sytuacji zagrożenia pożarowego i sygnału z centrali sterującej, trzymacze elektromagnetyczne zostaną zwolnione automatycznie, a skrzydła drzwiowe wyposażone w samozamykacze zamkną się samoczynnie. Strefy pożarowe zostaną od siebie odseparowane minimalizując rozprzestrzenianie się w budynku ognia oraz dymu.
Minimalizuje to zarówno straty materialne, ale przede wszystkim zapewnia drożne i bezpieczne drogi ewakuacyjne.
PODSTAWOWE ELEMENTY SYSTEMU ZAMKNIĘĆ OGNIOWYCH
W skład systemu wchodzą następujące elementy składowe:
- Centrale zamknięć ogniowych,
- Drzwi przeciwpożarowe,
- Elementy podtrzymujące skrzydła drzwiowe drzwi przeciwpożarowych w pozycji otwartej czyli trzymacze drzwiowe (tzw. elektromagnetyczne) oraz zwory,
- Czujki (dymu lub termiczne),
- Ręczne ostrzegacze pożarowe,
- Dodatkowo system można doposażać w;
- Sygnalizatory akustyczne lub optyczno-akustyczne,
- Przyciski zwalniające trzymacze elektromagnetyczne,
- Klapy do odcinania wentylacji.
Aktywowanie systemu odbywa się:
- Automatycznie poprzez zadziałanie czujek ,
- Ręcznie po wciśnięciu ręcznego ostrzegacza pożarowego,
- Przez wysterowanie z innego zewnętrznego urządzenia, np. z centrali systemu sygnalizacji pożaru lub centrali systemu oddymiania.
Ponieważ system zamknięć ogniowych znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa pożarowego w obiekcie, warto jest go uwzględnić już na etapie projektowania budynku. Odpowiednio zaprojektowany oraz zamontowany i regularnie serwisowany przez autoryzowaną firmę system zamknięć ogniowych, w znacznym stopniu zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia i dymu. W sytuacji zdarzenia pożarowego umożliwia sprawną ewakuację z obiektu, przez co przyczynia się do ochrony życia osób znajdujących się w budynku a także minimalizuje straty materialne spowodowane pożarem.